KPC lõngad

Uus tulija e-poes – KPC lõngad

Mul hakkavad alati näpud kõvasti sügelema ja mingi seletamatu rahutus poeb hinge, kui näen, et minuni hakkab jõudma pakk uute lõngadega, mida veel katsetada ei ole saanud.

Viimase kuu jooksul on neid uusi tulijaid päris arvukalt olnud, mis paneb hinge helisema, sest vanade armastatud lõngade kõrval on alati suur rõõm, kui e-poodi jõuab midagi värsket, eriti, kui tegu on lõngadega, mida Eestis varem saada pole olnud.

KPC lõngad olid mulle silma jäänud juba ammu ning võite ette kujutada minu elevust, kui avastasin, et üks meie koostööpartner on hakanud neid lõpuks Euroopasse vahendama. Esimese uustulnukana jõudis tänavu e-poodi nende meriino- ja puuvillasegune Glencoul 4ply, mis nüüd on seltsiks saanud ka sama lõnga jämedama versiooni, Glencoul DK ja meriinovillase Novomerino DK.

KPC on ilmselt selline nimi, mis teile väga palju ei ütle. Pole hullu, ega mullegi 🙂 Tegu on Hong Kongi lõngafirmaga, mis meie läheduses on tuntust koguma hakanud alles viimastel aastatel. KPC valikus on meriino- ja puuvillasegused lõngad harukordselt laias värvispektris.
Mis mulle nende puhul meeldib, on see, kuidas rõhku pannakse villa päritolule ning selle kvaliteedile. Erinevalt paljudest suurtest lõngatootjatest ei osta KPC villa maailmaturult vaid teeb koostööd ühe konkreetse Austraalia meriinolammaste kasvatajaga, pöörates rõhku sellelegi, et lambakasvatus toimuks jätkusuutlikul viisil loomi kahjustamata ning keemiat kasutamata.
Kõik KPC lõngad omavad ka Öko-Tex Standard 100 tootmissertifikaati, mis tähendab, et lõnga värvimiseks kasutatavad värvid on metallivabad ning nahasõbralikud. Ehk eetilisus, jätkusuutlikkus ning ainult enda huvidest kaugemale vaatamine teeb KPC kindlasti natukene erilisemaks teistest.

Lõngadest lähemalt

Kui ükskõik milline KPC lõng pakist välja võtta, on esimene mulje sellest, et see pisikene kera näeb nunnu välja 🙂 Mulle meeldib, et iga kera on ükshaaval firma logodega paelaga kokku seotud ning lisatud silti, millel on nii lõnga puudutav info kui hooldusjuhised, saab hiljem kasutada valmis eseme edasi kinkimisel kaardina. Või nagu juuresolevalt fotolt näha, on nendega hea tööproove märgistada.
Nendel logodega paltel muide, on lisaks visuaalsele poolele ka praktiline väärtus – sellega on hea poolik lõngakera kokku siduda, et ots jalutama ei läheks 🙂

Kunagi ütles mulle üks poepidaja, et tema tootevalikus peab olema alati midagi kollast, et lilla kõige koledam värv ei tunduks (või oli see vastupidi, aga mõte jääb samaks).
Ega minagi ei ole eriline kollase fänn, aga nii kui ma Novomerino tooni Mango (fotol kollane tööproov) karbist välja võtsin, tuhmusid kõik teised värvid selle kõrval. Liialdamata julgen öelda, et tegu on kõige ilusama kollasega maailmas! Vähemalt minu jaoks.
Novomerino ise on valmistatud väga kõrge kvaliteediga meriinovillast ja seda pisikest proovitööd kududes tabasin end mitmel korral kera lihtsalt silitamast. Kui mul oleks beebisid, tahaksin neile kindlasti midagi sellest kududa! Oma proovi tegin soovitusliku 4mm jämeduse vardaga, mis esmapilgul tundus natukene jäme (ma üldse armastan kududa soovitatutest natukene peenemate varrastega), kuid koepind jäi ilusalt ühtlane ning… imepehme!
Märkusena tooksin välja – ja see kehtib kõigi KPC lõngade kohta – et lõnga struktuur on selline, mis koosneb paljudest omavahel suhteliselt lõdvalt kokku korrutatud peenematest lõngadest. See muudab lõnga mõnusalt õhuliseks, kuid väga terava otsaga varrastega võib olla KPC’d natukene tüütu kududa, kuna teravad vardatipud kipuvad nende vahele kinni jääma. Mina harjusin sellega üpris kiiresti ära ning pärast esimesi ridasid enam probleemi polnud.

Pruun (toon Caramel) ja sinine (toon Ocean) on kootud Glencoul lõngast, vastavalt siis DK ja 4ply jämeduses. Glencoul on segu meriinost ja puuvillast – see kombinatsioon on minus varasemalt tekitanud palju vastakaid arvamusi, sest lõng polnud justkui üks ega teine – ei suvine ega talvine.
Glencoul on Novomerinole suhteliselt sarnane – tekstuur on sama, kude jääb kaunis, üldmulje on pehme ja mõnus aga… midagi on ikkagi teistmoodi. Minu jaoks sobib see lõng nendele, kes armastavad (ja see pole halvustavalt mõeldud) poekampsuneid – midagi, mis on naha vastas mõnus ja kerge, aga millel pole seda puhtale villale omast tunnet.

Ma kirjutan siin küll peamiselt kudumisest, aga KPC lõngad (KPC on lühend inglisekeelsetest sõnadest knit (parempidine silmus), purl (pahempidine silmus) crochet (heegeldamine) sobivad väga hästi ka heegeldamiseks – kujutage ette, milliseid ilusaid kirjusid värvikombinatsioone nendest saab luua.
Mulle näiteks meeldib telekat vaadates heegeldada kuulsaid vanaemaruutusid. See on hea “tühja pea” projekt, kus väga ei pea kaasa mõtlema, aga need on lahedalt värvilised ja kui ruute saab piisab ports kokku, saab nendest ühe laheda beebiteki kokku panna. Kujutan ette, et KPC DK jämeduses lõngad võiksid heegeldatud beebitekis ülimõnusad olla.