Oleme oma sissejuhatuses postituses kirjutanud, mis on Jacquard Acid Die lõnga värvimiseks mõeldud spetsiaalsed värvid ning kuidas lõnga värvimiseks ette valmistada. Sellest saad lähemalt lugeda siit.

Käesolevas postituses vaatame lähemalt, kuidas lõnga nn kuivvärvida ja hiljem mikrolaineahjus värvi kinnitamiseks kuumutada.

Kuivvärvimise puhul valmistatakse lõng ette nagu muudelgi juhtudel sidrunhappevees leotades.
Selle tehnika eelmiseks on võimalus teha samaaegselt mitu sarnast vihti lõnga – näiteks siis, kui soovid ette võtta suurema kudumisprojekti.

Lisaks eelnevalt viidatud postituses mainitule vajad selle tehnika jaoks suuremat tööpinda, mis on mõistlik katta kilega; mikrolaineahju (soovitavalt sellist, mida ei kasutata toidu soojendamiseks) ja plastikkotte.

Lahusta soovitud värvitoonid kuumas vees kastmepudelites, mille abil on hea värvi just soovitud kohale lisada. Mina kasutan aeg-ajalt ka spreipudelit, et kontrasttooni õrnalt üle lõnga piserdada.
Kui oled lõnga värvimiseks ette valmistanud, pigista see käte vahel õrnalt võimalikult kuivaks. Mida kuivem on lõng, seda konkreetsematesse kohtadesse jäävad värvitoonid, ilma et need liialt laiali hajuks. Kui vastupidiselt soovid toone omavahel sulatada, võid värviga kaetud lõnga hiljem spreipudeliga veega üle piserdada.
Nagu varem mainitud, on selle tehnika eeliseks võimalus värvida korraga mitut vihti. Aseta need töölauale üksteise kõrvale.
Ettevalmistatud töölaud võiks välja näha nii:

Ehkki lõnga värvimine on kunst ja igal meistril kujunevad aja ja katsetamise käigus välja oma meelistehnikad, vaatame lähemalt kahte erinevat viisi, kuidas lõng omale põnevad värvikombinatsioonid saaks.

Esimesel juhul on laual olev lõngaviht jaotatud mõtteliselt kolmeks osaks, millest äärmistele lisatakse pudelist ühte tooni värvisegu ja keskmisel osal lastakse fantaasia värvitoonidega mängimisel valla. Nii saab kauni pika üleminekuga lõnga, kus põnitoon varieerub ühe värvi erinevate toonide vahel ning lisaks annab särtsu keskmise osa värvidemäng.
Meie näidislõngal on põhitoonina kasutatud Silver Grey’d. Kesosa on üle piserdatud Sky Blue värvilahusega ning sellele omakorda lisatud pudelist tilgutades täppidena Cherry Redi ja Brilliant Kelly Greeni

. Silver Grey osale on hiljem peale piserdatud spreipudelist Sky Blue’d, et anda hallile osale kohati sinakat varjundit.
Kui värvid on lõngale kantud, keera lõng ümber ja korda teise poolega sama:

 

Teise lõnga puhul oli eesmärk teha võimalikult kirjut lõnga, mida kududes jääks kudumi pind värviliselt säbruline. Inglise keeles on selle tehnika nimi speckled yarn. Tähnilise lõnga tegemisel võib põhiosa jätta valgeks, kuid meie tegime spreipudelisse värvilahuse tooniga Pink ning piserdasime vihid sellega kergelt üle. Katsmepudelist väikeste täppidena tilgutades lisasime Cherry Redi, Brilliant Kelly Greeni ja Turquoise’i.
Jällegi, kui üks pool on täpiliseks tehtud, keera vihid ümber ja korda teise poolega sama. Tulemus peaks välja nägema selline:

Lõnga kuumutamine mikrolaineahjus

Kuivalt värvitud lõnga võib hiljem värvide kinnitamiseks kuumutada nii veega täidetud alumiiniumpotis kui mikrolaineahjus. Mikrolaineahju eeliseks on, et värvid enam eriti ei segune ja jäävad püsima nendele kohtadele, kuhu nad on laual värvides lisatud.

Mikrolaineahjus kuumutamiseks pane lõngaviht kilekotti ja kuumuta seda koti sees olles täisvõimsusel 2 minutit, lase kotil toatemperatuuril 10 minutit jahtuda ja korda sama protseduuri veel 2 minutit.
Pikemalt ei ole lõnga mõistlik korraga kuumutada, kuna kilekott võib ahjus kokku  sulama hakata. Sellepärast on kuumutamistsüklite vahel oluline seda jahutada. Mikrolaineahjust vahepeal välja võttes on mõistlik kotisuu avada ja veenduda, et kott on veel sellises seisus nagu ta ahju pannes oli. Kott on vajalik, et kaitsta lõnga otsese kuumuse eest ja kiudu mitte rikkuda, seetõttu peab lõng kotiga täielikult kaetud olema.

Kui oled lõnga teistkordselt läbi kuumutanud, jäta see enne pesemist toatemperatuurile täielikult jahtuma. Lõng tuleks alati läbi pesta käesoojas (mitte kuumas!) vees natukese villapesuvahendiga. Pese seni, kuni lõngast enam värvipigmente ei eraldu ja vesi jääb läbipaistvaks. Mõningate värvitooni – nagu Turquoise – jääb kergelt tooni andma ka pärast korralikku pesu. See on konreetse värvitooni eripära ja selle vastu rohtu pole.
Pesuvahend loputa jooksva vee all lõngast välja.

Lase lõngal enne vihiks kerimist täielikult kuivada. Päikeseliste ja tuuliste ilmadega on seda hea teha õues.
Mina kuivatan vahel kannatamatusest ka fööniga, kuid selleks peaks kindlasti olema kogemust ning mõne materjali puhul võib rohkem kahju kui kasu teha.

Meie kahe näidise puhul näevad kuivanud lõngavihid välja sellised: