Kuidas värvida lõnga?

Woolminti tootevalikus olevate Jacquard Acid Dyes värvidega on lõnga värvimine endale meelepärasesse värvitooni imelihtne ja mitmed erinevad värvimiseks kasutavad tehnikad pakuvad rohkelt katsetamisvõimalusi.

Jacquard Acid Dye ühes purgis on 14g värvi ja sellest jätkub olenevalt soovitud tooni intensiivsusest 800-1000 grammi lõnga värvimiseks. Värvid sobivad proteiini sisaldavate loomsete kiudude (lambavill, alpakavill, siid, kašmiir jne) värvimiseks. Sobilikud on ka väikese nailonisisaldusega lõngad (näiteks sokilõng 75% villa ja 25% nailonit).

Tegu on väga erksate ja sügavate värvitoonidega, mis kinnituvad kiule erakordselt hästi ja pesemisel ei anna värvi ega tuhmu.
Jaquard Acid Dyes värvipulbrid lahustuvad kuumas vees ja ainus hape, mida värvimisel kasutatakse, on sidrunhape tooni kinnitamiseks.

Vajalikud töövahendid Jacquard Acid Dye’ga värvimiseks: 

Jaquard Acid Dye värvid
Sidrunhape
Mõõtelusikad (nt 1mm, 2mm ja 5mm)
Pudelid värvi segamiseks (näiteks kastmepudelid)
Kummikindad
Kaitsemask näole
Kausid lõnga leotamiseks ja pesemiseks
Villapesuvahend
Roostevaba pott
Pliit

Värvi kinnitamiseks sobivat sidruhapet leiab igast toidupoest – see on sama, mida kasutatakse ka söögi tegemisel.
Kastmepudeleid saab osta näiteks Kaupmehest, mõõtelusikad (plastmassist ja metallist) on olemas Farwellis.
Kuna tegu on väga tugeva pigmendiga värvipulbritega, on oluline kasutada nii värvi segamiseks kui lõnga värvimiseks kummikindaid, et värv nahale ei satuks. Soovitatav on ka tööpind katta paberiga. Vältimaks pulbri segamisel õhku sattuva pulbritolmu sissehindamist, on värvide segamisel soovitatav kasutada kaitsemaski.

Lõnga värvimiseks sobib roostevaba pott, kuna see ei võta värvi külge. Värvimiseks kasutatavaid töövahendeid tuleb hoida toiduvalmistamisnõudest eraldi.

Kuidas Jacquard Acid Dye’d kokku segada? 

Värvipulber lahustub kuumas vees. Ära lisa pulbrit kunagi otse värvimisveele, vaid sega vajalik kogus valmis kastmepudelis, et vältida vette jääda võivaid värvitükke.
100grammise lõngavihi värvimiseks piisab, kui 50ml vees lahustada 2ml värvipulbrit. Mahedama või intensiivsema tooni saamiseks tuleb värvikogust vastavalt vähendada või suurendada, kuid see on juba katsetamise küsimus.
Sega ühe värvimisprojekti jaoks vajalik värvikogus valmis korraga. Ära muretse, kui värvisegu alles jääb – kuivas ja pimedas kohas säilib valmis segatud värvivedelik kuid.

Kuidas lõnga värvimiseks ette valmistada? 

Värvitav lõng peab olema puhas. Woolmintis saadaolevad naturaalsed lõngad on juba pestud ja neid enne värvimist puhastada pole vaja.
Leota lõnga enne värvimist 15-20 minutit toasoojas vees, millele on lisatud sidrunhapet – 100grammise lõngavihi kohta lisa seda veele 5ml. Sidrunhape on vajalik selleks, et värvipigment kiule kinnituks ja värv pesus maha ei tuleks.
Suru lõng ettevaatlikult vette nii, et see oleks üleni veega kaetud ja vesi imenduks lõnga pooridesse.

Kuidas lõnga värvida? 

Lõnga värvimiseks on mitmeid erinevaid tehnikaid ja katsetamise käigus leiab igaüks neist omale lemmiku. Lõnga saab värvida nii kuivana mikrolaineahjus kui potis kuumutades. Erinevaid lõngavärvimistehnikaid tutvustame eraldi postitustes.
Algajale on abiks näiteks Hue Loco videopostitused Youtube’is.