Lõnga kerimise masin – mis imeloom see on?
Vahel tundub mõni asi enda jaoks nii igapäevane, et ei torkagi pähe, et keegi teine võib samal teemal pead murda. Me siin Woolmintis oleme aastate jooksul kerinud sadu, et mitte öelda tuhandeid lõngavihte keradeks, seetõttu olin mõnevõrra üllatunud, kui saime vihje kirjutada sellest, mis imeloom see lõnga kerimise masin on ning kuidas vihist lihtsa vaevaga kera saada.
Paljudel on ilmselt lapsepõlvest samasugused mälestused nagu mul – ema sokutas lastele lõngavihid käte peale hoidmiseks, et ise need siis käsitsi keraks kerida. Käed surid, hästi ei jaksanud ka, aga kannatasid ära, kui talveks villaseid sokke tahtsid 🙂 Ega tol ajal ju väga muul kujul lõnga saada polnudki. Hiljem ise kuduma hakates polnud mul kedagi, kelle käsi laenata 🙂 Sellel ajal sättisin kaks seljatoega tooli nii, et lõngavihi sai nende vahele enam-vähem pingule tõmmata, ronisin ise ühe jalaga ühe, teise jalata teise tooli peale ja andsin näppudele valu. Olid ajad….
Mida vajad?
Tänapäeval on asi lihtsamast lihtsam – vajad ühte kerilauda, lõngakerijat ning tasapinda, millele need kinnitada.
Kerilaud
on see fotol vasakul olev puidust abimees. Tegu on vihmavarju tüüpi kerilauaga, mida saab mugavalt vastavalt vihi suurusele reguleerida.
Woolmintis on see vastu pidanud juba paar aastat ja hindame selle mõnusalt töökindlaks. Miinusena võib välja tuua, et intensiivsel kasutamisel kipuvad labasid omavahel ühendavad nöörid läbi kuluma ja katki minema, aga neid on lihtne tugevamate vastu välja vahetada.
Pärast pikaajalist kasutamist kipub see kriuksuma ja raskelt käima hakkama, mis annab märku sellest, et keerlevad asjad tahavad õlitamist. Väga hästi sobib selleks näiteks universiaalõli WD-40, mida on ülilihtne detailide vahele pihustada.
Fotol olev kerilaud on meil kasutuses olnud üle kahe aasta ning väsimise märke veel ei ilmuta.
Lõnga kerimise masin,
inglise keeles tuntud kui wool winder, on see atribuut paremal. Paned vihist lõngaotsa poolile jooksma, väntad ja kera ongi peagi valmis. Lihtne!
Kerijaid on mitmesuguseid (popimad on elektrilised), aga nende tööpõhimõte on enamjaolt üks. Mina olen katsetanud aja jooksul erinevaid kerijaid ning truuks jäänud just sellele fotol olevale, mis on meil ka e-poes olemas. Enne seda olid meil kasutusel KnitPro kerijad, mida vahetasime iga kahe kuu tagant välja, sest hammasrattad väsisid väga kiiresti ära, kurdusid ning kerija muutus kasutuks. KnitProl on nüüd olemas ka puidust kerijad, mis on oluliselt töökindlamad.
Fotol olev kerija on samuti meie igapäevane abivahend olnud vähemalt kaks aastat ning töötab laitmatult.
Tasapind,
kuhu need asjad sobitada, on veel omaette peavalu 🙂 Varem oli meil kerilaud tooli käetoe küljes ja kerija ise ühe madala laua äärele kinnitatud, kuid targematelt õppides soetasime Ikea Finnvard lauajala, mille peale on neid kahte koos ülimugav tööle panna. Finnvardi kõrgus on reguleeritav, see on kerge ja lihtsalt ühest kohast teise teisaldatav ilma, et peaks seadmeid vahepeal küljest ära võtma.
Vihjena võime öelda, et vähemalt kodulehtede järgi on Finnvard üks väheseid Ikea tooteid, mis on Soomes odavam kui Lätis 😉 – Soomest saab selle 25 euro eest.
Ja muidugi, kui Sa ikka ise üldse kerida ei viitsi või läheb seda võimalust üliharva vaja, siis komplekti investeerimine ei tasu ilmselt ära. Woolminti e-poest tellitud lõngavihid kerime Sinu eest keraks, kui valid lisaks toote “Palun kooki!”
Jäta kommentaar