Nädalavahetusel esitleti Haapsalu Pitsikeskuses, kellega ka Woolmintil hea koostöö on, uut Haapsalu sallide teemalist raamatut “Siiri Rätid”, mille autor üks Haapsalu pitsikultuuri eestvedajatest – koolitaja ja pitsimeister Siiri Reimann.

Meil ei olnud küll seekord au esitlusel ise kohal olla, kuid heade kudujate abiga saime raamatu kohe samal päeval tutvumiseks ka Pärnusse ja loomulikult oleme sellest vaimustuses, nagu ka kõigist varasematest Saara kirjastuse trükistest.

siiri rätid

Siiri Rätid, Siiri Reimann

 

Selle kogumiku kaante vahele on saanud 21 Reimanni loodud kolmnurkset rätti. Väga tore on lugeda sallide sissejuhatusi, kus Siiri kirjutab oma inspiratsioonist just nende konkreetsete koekirjade loomisel.
Kõikide sallide kudumist alustatakse äärepitsist, mistõttu pole seda hiljem vaja eraldi külge õmmelda.
Meile meeldib eriti, et sallikirjad on seekord raamatuga kaasas omaette taskus suurte mustrilehtedena, mis teeb nendega  töötamise väga lihtsaks.

Tõelistel käsitöögurmaanidel, isegi kui nad pole pitsikudujad, tasub Haapsalu salli raamatud oma kogumikku lisada juba sellepärast, et need näevad alati väga ilusad välja: kaunilt kujundatud, selgete skeemide ning professionaalsete fotodega. Seekordsed raamatufotod on näiteks 20. sajandi alguse fotode taaslavastused.  Raamat on nii heal tasemel, et seda on rõõm kinkida ka välismaal elavatele käsitöösõpradele – kakskeelsena on see lihtsalt loetav ka neile, kes mõistavad inglise keelt.

Et varasemad salliraamatud on näidanud, et need müüakse viimseni välja ja hilja avastades on omale ühte väga keeruline saada, tasub kindlasti kiirustada ning “Siiri Rätid” enne soetada, kui seda tikutulega taga peab hakkama otsima. Seda võib võtta ka tulevikuinvesteeringuna, sest näiteks 1986. aastal ilmunud “Pitsilised Koekirjad”, mis on meie pitsmustrite raudvara, on maailmas nii hinnatud, et Ebays kõigub selle hind olenevalt ajast 40-120 euro vahel. Ilmselt on ühel hetkel sama väärtuslikud ka uuemad Haapsalu salli raamatud. “Siiri Rätid” on näiteks mugavalt ostetav Saara Kirjastuse e-poest.
Varasematest Haapsalu salli raamatutest on hetkel saadaval veel vaid “Aasa Sallid” ja “Haapsalu Salli” inglisekeelne versioon.

siiri rätid

Siiri loodud rätid on selles raamatus pildistatud 20. sajandi alguse fotode taaslavastusena.